سرور با VMware ESxi :

مجازی سازی

مجازی سازی سرور روشی برای نصب و اجرای همزمان و مستقل چندین سیستم عامل در یک سرور سخت افزاری است. تعداد ماشین های مجازی قابل نصب روی یک سرور بستگی به منابع سرور اصلی یا همان سخت افزارمان دارد. مجازی سازی قابل استفاده برای تمامی سازمان ها و شرکت ها می باشد. این مکانیزم علاوه بر صرفه جویی انرژی ، افزایش بهره وری از سخت افزار، کاهش دمای مراکز داده و استفاده بهتر از فضای دیتا سنترها را نیز در پی خواهد داشت.
یکی از بزرگترین مشکلاتی که مدیران فناوری اطلاعات با آن روبرو هستند، تعداد بیش از اندازه سخت افزارهای سرویس دهنده تک کاره است. مهمترین علت برای افزایش تعداد چنین سخت افزاهایی ناسازگاری برنامه های کاربردی است که بر روی سرورهای مختلف اجرا می شوند که در این نتیجه آن مدیران سیستم ترجیح می دهند که برنامه های کاربردی را بر روی سرورهای مجزا اجرا کنند. تکنولوژی مجازی سازی VMware ESxi می تواند در جداسازی سرورهای مختلف که برنامه های مختلفی را سرویس دهی می کنند، کمک فراوانی بنماید.

مزایای مجازی سازی با VMware Esxi :

۱) استفاده بهینه از منابع سخت افزاری سازمان و بالا بردن بهره وری
۲) تجمیع سرویس های سازمان در یک یا چند سرور که باعث ایجاد مدیریت متمرکز و امنیت بالا می شود
۳) تسریع در پیاده سازی سررویس های مختلف
۴) پشتیبانی از سیستم ها و سرویس های قدیمی موجود در سازمان
۵) یکپارچه سازی منابع سخت افزاری سازمان
۶) ایجاد محیط های تست و گسترش سیستم ها بدون ایجاد وقفه و بدون داشتن ریسک
۷) پایین آمدن هزینه های نگهداری و نیروی انسانی
۸) ارائه ماشین های مجازی به جای ماشین های فیزیکی و اجرای سیستم عامل های مختلف روی یک هاست فیزیکی
۹) دسترس پذیری بالا (High Avalibility)
۱۰) بالا بودن ضریب امنیتی ماشینهای مجازی

———————————————————————————————————

چرا  مجازی سازی با VMware؟

حتما برای شما که مسئول شبکه یک سازمان و یا یک شرکت بزرگ هستید پیش آمده که بخواهید برنامه جدیدی را در شبکه‌تان راه‌اندازی کنید اما برای این کار نیاز به یک یا چند سرور جدید دارید. ممکن است شرکتی که این نرم‌افزار را به شما می‌فروشد از شما بخواهد که یک سرور اختصاصی برای او فراهم کنید و یا خود شما بخاطر نگرانی از اینکه نرم‌افزار جدید با نرم‌افزارهای قبلی‌تان تداخل ایجاد کند، بخواهید سرورهای آنها را از هم جدا کنید.
در چنین مواقعی نه‌تنها شما باید چندین میلیون تومان خرج خرید سرورهای جدید کنید، بلکه احتمالا باید مدت زیادی هم صبر کنید تا این بودجه تامین شود و این موضوع درحالی اتفاق می‌افتد که شما سرورهایی دارید که درحال کار کردن با تنها ۵ تا ۱۵% از قدرت واقعی خود هستند!
اگر چنین است چرا از راه‌حل مجازی سازی با VMware vSphere استفاده نمی‌کنید که علاوه بر اینکه این مشکل را به راحتی حل می‌کند، به شما امکانات بسیار دیگری نیز ارائه می‌کند که هر یک از آنها به تنهایی می‌تواند شما را بسیار هیجان‌زده کند؟
نمودارهای زیر نتایج استفاده از VMware را نشان می‌دهند:

VMWARE ESXi

VMware VSphere چیست؟

بعنوان یک متخصص مجازی سازی که می‌خواهد همیشه با پیشرفتهای روز دنیا همراه باشد، شما حتما اسم VMware و Virtualization را شنیده‌اید و حتی برای اینکه بدانید Virtualization دقیقا چه کاری انجام می‌دهد، احتمالا یک نسخه از VMware Workstation را روی ویندوز خودتان نصب کرده‌اید و با آن آشنایی پیدا کرده‌اید. اما بیایید کمی‌وسیع‌تر به این موضوع نگاه کنیم. جایی که تعداد سرورها بسیار زیاد هستند و مواردی مانند سرعت، زمان در دسترس بودن یک سرور و سرویسهای آن، زمان Backup‌‌‌ گیری و Restore‌ کردن، میزان مصرف برق، چگونگی خنک نگه‌داشتن سرورها، فضای لازم برای نگهداری سرورها، استفاده از حداکثر توانایی سرورها و بسیاری موارد دیگر برای شما اهمیت پیدا می‌کنند.
برای چنین شرایطی مدیران و کارشناسان بیش از ۳ میلیون شبکه ی بزرگ دنیا، استفاده از نرم‌افزارهای تولیدی شرکت VMware که آخرین و کاملترین محصول آن VSphere می‌باشد را برای مجازی سازی انتخاب کرده‌اند.
اولین فرقی که این نرم‌افزار ( ESXi Server ) با نسخه Workstation خود دارد این است که بصورت مستقیم بر‌روی سخت‌افزار شما نصب می‌شود و دیگر نیازی به یک OS رابط نیست. که این موضوع باعث افزایش ۷۰‌درصدی سرعت کارکرد می‌شود:

مجازی سازی

ESXi Server

همچنین این برنامه دارای ویژگیهای منحصربه‌فرد دیگری نیز می‌باشد که تا قبل از این بیشتر به یک رویا شبیه بودند. در ادامه به مرور تعدادی از آنها می‌پردازیم:

مجازی سازی و جابجایی VM :

vMotion :
یکی از جذاب‌ترین امکاناتی که vSphere در مجازی سازی به شما می‌دهد این است که شما می‌توانید یک OS مجازی را در حالیکه روشن و در حال سرویس دادن هست، بصورت اتوماتیک یا دستی از روی یک سرور فیزیکی ( ESX ) به روی یک سرور فیزیکی ( ESX ) دیگر و بدون هیچ‌گونه قطع سرویس و یا  Downtime ‌ای در عرض چند ثانیه منتقل کنید. بطوریکه کاربر هیچ تغییر و یا مشکلی احساس نکند! (بدون ازدست دادن حتی یک Packet)

مجازی سازی storage :

Storage vMotion :
یکی دیگر از امکانات جالب vSphere برای مجازی سازی این است که شما می‌توانید یک OS مجازی را درحالیکه روشن و در حال سرویس دادن هست، بصورت اتوماتیک یا دستی از روی یک Storage (محلی که OS‌ های مجازی ذخیره شده اند) به روی یک Storage دیگر و بدون هیچ گونه احساس قطعی سرویس از سوی کاربران و بصورت کاملا Online منتقل کنید!

 

مجازی سازی و صرفه جویی در برق :

Distributed Power Manager) DPM ):
بسیاری از ما در شرکتها و یا سازمانهایی کار می‌کنیم که پس از پایان ساعات کاری، دیگر کاربری در آنجا نیست که بخواهد از سرویسهای شبکه ما استفاده کند و یا کاربران کمی ‌وجود دارند. اما با این حال سرورهای ما تا صبح روز بعد روشن مانده و در حال مصرف برق هستند. همچنین دستگاههای خنک کننده نیز باید در طول این زمان با تمام قدرت به کار خود ادامه دهند. تکنولوژی DPM می‌تواند در هنگامیکه بار روی سرورها کم می‌شود،بصورت اتوماتیک آنها را به یک یا چند  ESX Server مشخص منتقل نموده و بقیه ESX‌ ها را تا زمانی که مجددا به آنها نیاز شود خاموش نگه‌دارد که این موضوع تاثیر بسیار زیادی در میزان برق مصرفی و همچنین افزایش عمر مفید سرورها و هزینه نگهداری آنها خواهد داشت که این یکی از مزایای استفاده از ESXi در مجازی سازی است.

 

مجازی سازی و دسترسی بالا :

VMware High Availability HA و VMware Fault Tolerance :
فرض کنید یکی از سرورهای فیزیکی میزبان ESX Server شما دچار مشکل می‌شود و یا میزان بار Utilization روی آن بسیار بالا می‌رود. در این حالت اتفاقی که می‌افتد این است که VMware با استفاده از تکنولوژی HA خود باعث می‌شود تا OSهایی که در حال کار بر روی آن ESX می‌باشند، توسط قابلیت vMotion بصورت اتوماتیک به یک ESX Server دیگر که منابع (مثل CPU و RAM ) در دسترس بیشتری دارد، منتقل شده و در نتیجه نیاز آن تامین شود و هیچ اختلالی در سرویس دهی آن OSها به وجود نیاید.
همچنین با قابلیت ساخت یک Snapshot بصورت Live بر روی یک ESX Server  و Storage دیگر این امکان وجود دارد تا در هر لحظه سرور جایگزین بصورت Online و بدون وقفه در مدار قرار گیرد.

 

مجازی سازی داینامیک :

VMware Distributed Resource Scheduler  DRS :
فرض کنید روی سرور فیزیکی میزبان ESX Server چندین OS مجازی دارید که منابع ESX Server میزبان (مثل CPU و RAM ) به نسبت مشخصی بین آنها تقسیم شده است. حال اگر یکی از OS‌های مجازی با کمبود RAM و یا CPU مواجه شود، در حالیکه سایر  OSهای مجازی از تمام RAM و CPU اختصاص یافته شده خود به طور کامل استفاده نکرده اند، در این حالت DRS به میزان مورد نیاز برای OS اول از سایر ماشینها RAM  و یا ‍CPU قرض گرفته و نیاز آن را بصورت اتوماتیک در کسری از ثانیه تامین می‌نماید و با پایان کار آنرا در اختیار سایرین قرار می‌دهد. حال اگر RAM و CPU خالی به مقدار مورد نیاز یافت نشد، با کمک قابلیت vMotion ، OS مذبور را بروی ESX Server دیگر که صاحب منابع کافی است منتقل می‌نماید و در تمام این مراحل کابران استفاده کننده از OS‌های مجازی ، هیچ تغییری را در حین کار حس نخواهند کرد.
VM Update Manager :
این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که بتوانید تمامی‌ESX‌ها و OS‌های روی آنها را به راحتی Update/Patch نمایید.

مجازی سازی و پشتیبانی :

VMware Data Recovery :
این قابلیت یک سیستم Backup گیری و بازیابی اطلاعات مخصوص  VMware بدون نیاز و وابستگی به Agent است که امکان تهیه انواع Backup‌ها از Virtual Machine‌ ها را فراهم می‌نماید.

مدیریت مرکزی مجازی سازی :

vCenter :
شما می‌توانید با استفاده از این برنامه، بصورت مرکزی تمامی ‌سرور های خود را مدیریت کرده، به کنسول‌های آنها دسترسی داشته باشید و تمامی‌اطلاعات، log‌ها و دیگر موارد را بررسی نمایید.
برای تمام قابلیتهای فوق مثل vMotion و غیره وجود vCenter الزامیست.