عیب یابی دوربین مدار بسته

در این مقاله سعی می شود به زبان ساده راهنمای عیب یابی دوربین مدار بسته آنالوگ به شما آموزش داده شود.

معمولا باید سیستم دوربین های مداربسته هر ۳ ماه یک بار از طرف تکنسین های مربوطه مورد بازرسی قرار گرفته تا ایرادات احتمالی رفع و سیستم دوربین مدار بسته همیشه در حال ضبط  و اماده خدمات دهی باشد اما بعضی مواقعنیاز است که کاربر خود به رفع مشکل دوربین مدار بسته پرداخته و سیستم را مجددا راه اندازی کند.

مراحل عیب یابی دوربین مدار بسته :

۱- عیب یابی دوربین مدار بسته – قطع تصاویر :

قطع تصاویر به صورت کلی می تواند به دلایل زیر باشد:

* دستگاه DVR دچار مشکل شده باشد و یا خروجی های آن دچار مشکل شده باشد که در اینصورت باید یا دستگاه را با مانیتور یا تلوزیون دیگر آزمایش کنید و یا آداپتور دستگاه را با ولت متر تست کنید که سالم و یا معیوب بودن آن مشخص شود.

* آداپتور (منبع تغذیه) مرکزی دچار مشکل شده است.

۲- عیب یابی دوربین مدار بسته قطع برق کلی سیستم دوربین مدار بسته :

در صورتی که تصویر برنامه دستگاه DVR  بر روی مانیتور نمایان است اما تصاویر دوربین مدار بسته قطع است رایج ترین علت آن قطع یا سوختگی منبع تغذیه (آداپتور) مرکزی دوربین مدار بسته است که با تعویض آن مشکل حل می شود اما بعضی مواقع آداپتور نیز سالم است اما تصاویر همه قطع است که این مشکل میتواند از سیم کشی برق داخلی سیستم دوربین مدار بسته باشد که با توجه به اینکه همیشه در سیستم هایی که از آداپتور مرکزی استفاده می شود برق داخلی سیستم ۱۲ ولت است بنابراین شما میتوانید از انشعابات سیم برق داخل سیستم دوربین ها تست گرفته و مشکل را رفع کنید. و یا سیگنال های ورودی دوربین ها کنترل شوند. برنامه سازگار با دستگاه نیست به آخرین ورژن ارتقا دهید. تنظیمات جدید انجام شده سیستم را به تنظیمات کارخانه برگردانید. privacy mask  را چک کنید یا screen saver نقص سخت افزاری DVR است و باید به متخصص مراجعه کنید.

۳- عیب یابی دوربین مدار بسته – قطع یا قطع و وصل شدن تصاویر یک یا چند دوربین مدار بسته :

معمولا زمانی یک تصویر دوربین قطع می شود دلیل آن عیب در منبع تغذیه مجزای دوربین یا محل اتصال فیش آداپتوری آن یا فیش BNC تصویر آن می باشد که شما با چک کردن آنها می توانید مشکل را به آسانی حل کرده و آنها را تعویض نمائید.

توجه: در سیستم های دوربین مدار بسته که برای هر دوربین یک منبع تغذیه در نظر گرفته می شود برق داخلی سیستم ۲۲۰ ولت است بنابراین قبل از هر عملی باید برق اصلی ورودی سیستم مداربسته را قطع کرده و سپس دست به تعویض زد.

در صورت سالم بودن موارد بالا قطع تصویر میتواند از مشکل داخلی خود دوربین باشد که در این صورت فقط باید توسط کارشناسان تعمیر گردد.

۴- عیب یابی دوربین مدار بسته – عدم ضبط تصاویر بر روی هار دیسک:

این آلارم از رایج ترین مشکلات هارد دیسک درایو می باشد  HARD DISK NOT FOUND

از مهمترین دلایل آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

– اتصال داخلی هارد با برد اصلی قطع شده یا برق هارد دچار مشکل شده است.

– هارد خراب شده است.

– هارد نیاز به فرمت مجدد و راه اندازی دوباره دارد .

۵- عیب یابی دوربین مدار بسته – عدم کارکرد دکمه ها یا  موس یا خاموش روشن شدن غیر عادی دستگاه DVR:

معمولا این مشکل در DVR های درجه دو و NO NAME بسیار رایج است که مهمترین نشانه آن از کار افتاده کلید های پنل جلویی دستگاه و یا از کار افتادن موس دستگاه و یا نشناختن مووس می باشد که در این صورت باید دستگاه را به کارشناس تعمیر سپرد.

۶- عیب یابی دوربین مدار بسته – تصویر دوربین مدار بسته پخش می شود اما دارای نویز بسیار است:

مهمترین دلیل این مشکل استفاده از BNC های نامرغوب در زمان راه اندازی سیستم مداربسته است مخصوصا استفاده از BNC های پیچی که پس از مدتی سیم ها دچار شکستگی شده و تصاویر قطع یا دچار مشکل میشود که شما میتوانید با تعویض آنها مشکل را رفع نماید و بهترین BNC برای سیستم های انالوگ BNC های لحیمی یا پرسی است.

از رایج ترین مشکلات دیگر نویز در دوربین مدار بسته میتوان به مجاور بودن کابل های کواکسیال تصویر با برق فشار قوی و یا قدیمی و مستهلک شدن کابل ها می باشد.

۷- عیب یابی دوربین مدار بسته – دستگاه به ظاهر در حال رکورد است اما کاربر نمی تواند تصاویر ضبط شده قبلی را مشاهده کند:

از مهمترین دلایل این مشکل میتوان به خراب شدن هارد دیسک درایو و یا مشکل در کابل های اتصالی آن و یا برنامه از نصب خارج شدن و یا مشکل در نرم افزار DVR می شود اشاره نمود که در اینصورت معمولا می شود با تنظیم مجدد دستگاه DVR این مشکل را حل نمود.

۸- عیب یابی دوربین مدار بسته – هنگام باز پخش تصاویر ناقص یا بدون صدا می باشد:

زمان تنظیم ضبط کیفیت تصاویر را خیلی پائین تنظیم شده و یا به دلیل کوچک بودن bit data تصاویر در هنگام تمام صفحه بودن قطعه قطعه است برای حل این مشکل دستگاه را خاموش روشن کنید در صورت درست نشدن تصاویر مشکل از هارد یا دستگاه DVR است.

در صورت بازپخش تصاویر اگر تصویر بدون صدا است مهمترین مشکل می تواند از خراب شدن میکروفن یا قطع شدن منبع تغذیه آن یا مشکل در سیم کشی و اتصالات آن و یا خاموش بودن تیک ضبط صدا در برنامه باشد.

۹- عیب یابی دوربین مدار بسته – تاریخ و زمان صحیح نیست:

معمولا اگر ولتاژ پائین باشد و یا باتری بک آپ دچار مشکل باشد زمان و تاریخ به هم میخورد که با تنظیم مجدد آن مشکل حل می شود.

۱۰- عیب یابی دوربین مدار بسته – دستگاه PTZ  درست کار نمی کند:

* مشکل از پنل PTZ است.

* تنظیمات رمز گشای PTZ، اتصالات و نصب ها درست نبوده است.

* اتصالات کابل درست نیست.

* تنظیمات PTZ درست نیست.

* رمز گشای PTZ و پروتکل DVR با هم همخوان نیستند.

* رمز گشای PTZ و آدرس DVR همخوان نیستند.

* زمانی که رمز گشا های متعددی وجود دارد به دلیل فاصله زیاد و برگشت امواج بایستی ۱۲۰ اهم مابین رمز گشای PTZ باشد در غیر این صورت کنترل PTZ ثابت نیست.

* فاصله بسیار زیاد است.

* کابل دیتای PTZ دچار مشکل شده است.

۱۱- عیب یابی دوربین مدار بسته – تنظیمات موشن دتکشن درست عمل نمی کند:

* تنظیمات دوره های رکورد درست نمی باشد.

* تنظیمات منطقه موشن دتکشن صحیح نیست.

* حساسیت بسیار کم یا بسیار زیاد است.

* معمولا برای بعضی ورژن ها محدودیت سخت افزاری وجود دارد.

۱۲- عیب یابی دوربین مدار بسته – آلارم خاموش نمی شود یا کار نمی کند:

* تنظیمات هشدار یا آلارم درست نیست.

* خروجی آلارم به صورت دستی باز است.

* خطای ورودی دستگاه یا اتصال درست نیست.

* بعضی از ورژن ها ممکن است این مشکل را داشته باشند که سیستم را ارتقا مشکل حل می شود.

* اتصال کابل آلارم درست نیست.

* ورودی سیگنال آلارم درست نیست.

* حلقه های زیادی به یک خروجی آلارم متصل است.

۱۳-عیب یابی دوربین مدار بسته – پسورد DVR را فراموش کرده اید:

معمولا در دستگاه های DVR به صورت پیش فرض کارخانه تولید کننده یک پسورد پیش وجود دارد که البته هر برند با یکدیگر متفاوت است حال در این مقاله تلاش می کنیم که برای شما اطلاعات مفیدی قرار دهیم.

– اصولا پسورد دستگاه به صورت چهار رقم تا هشت رقم است .

– دستگاه DVR هایک ویژن : این دستگاه ها معمولا پسورد پیش فرض آنها ۱۲۳۴۵ است.

– دستگاه DVR سامسونگ : این دستگاه ها معمولا پسورد پیش فرض آنها ۱۲۳۴ است.

– دستگاه های DVR پلاس ویژن : این دستگاه ها معمولا پسورد پیش فرض آنها ۱۲۳۴۵۶ است .

حال دو روش هم در ارتباط با باز گرداندن پسورد دستگاه feeler که معمولا قابل اجرا است را توضیح می دهیم:

 

عیب یابی دوربین مدار بسته – روش بازگرداندن پسورد :

روش اول: در ابتدا به هیچ قسمتی وارد نشوید،  ابتدا کلید   Esc  را بالای  ۵  ثانیه نگه دارید  ، بعد  از آن  کلید   Stop را بالای   ۵  ثانیه  نگه دارید.  این دو عمل را به مدت ۳  ثانیه با هم انجام دهید .

وقتیکه صدای بوق را شنیدید به معنی برگرداندن رمز به  حالت تنظیمات کارخانه میباشد.  کاربر اولیه  admin  strong>  بوده و رمز عبورهم که خالی میباشد.

روش دوم: ابتدا به هیچ قسمتی وارد نشوید،  در ابتدا کلید   SLOW   را بالای  ۵  ثانیه نگه دارید  ، بعد  از آن  کلید   FAST  را بالای   ۵  ثانیه  نگه دارید.  این دو عمل را به مدت ۳  ثانیه با هم انجام دهید .

وقتیکه صدای بوق را شنیدید به معنی برگرداندن رمز به  حالت تنظیمات کارخانه میباشد.  کاربر اولیه  admin    بوده و رمز عبورهم که خالی میباشد.

۱۴- دستگاه DVR هارد دیسک درایو را نمی شناسد:

خرابی هارد و یا اتصالات از رایجترین دلایل این مشکل می باشد.

۱۵- انتقال تصویر از طریق اینترنت قطع شده است:

* قطع اینترنت متصل به دستگاه DVR

* عوض شدن IP انتقال تصویر

* تغییر در تنظیمات انتقال تصویر

از رایجترین مشکلات قطع انتقال تصاویر می باشد.
google+

26 Responses to عیب یابی دوربین مدار بسته
 1. سلام من یک دستگاه انالوگ دارم ۸ کاناله، در هنگام بازبینی ۶ کانال تصاویر ضبط شده را صحیح و بدون مکس پخش میکنند اما کانال ۴ و۵ یا تصاویر را نمی اورد یا پس از انتخاب تصاویر پس از مدت زمانی تصویر را می اورد اما هنگ میکند و مکث میکند، هارد را عوض کردم اما مشکل همچنان باقیست.

 2. سلام
  دوربین مداربسته من تصویری نشان نمی دهد
  نوشته out of range
  مشکل از چیست

 3. سلام خسته نباشید، زمانی که کابل۱ و دوربین ۱ رو به هم متصل میکنم، تصویری نمیاد، زمانیکه کابل۱ و دوربین ۲ رو وصل میکنم تصویر دارم، همینطور زمانیکه کابل۲ و دوربین۱ رو به هم متصل میکنم تصویر دارم ، مشکل اینجاست که هر دودوربین همزمان تصویر نمیدن، می تونید راهنماییم کنید،( از ۸ تا دوربین تصویر ۷ تا رو دارم)

 4. انتقال تصویر بعد از روشن وخاموش کردن مودم برای زمان کوتاهی دارم ودیگر ندارم یعنی باز با ریاست مودم برای لحظه ای دارم وبعد دیگر ندارم

 5. It’s awesome in support of me to have a website, which is helpful designed for
  my knowledge. thanks admin

 6. با سلام خدمت دوستان عزیزم من یک دوربین مدار بسته ۸کانال برای مشتری نصب کردم که ۴ تا آن دیجیتال و ۴ تای آن آنالوک میباشد خوب کار میکنن ولی بعضی موقع ها کانال ۱ تا ۴ که دوربین دیجیتال هست هنگ میکنه لطفا کمکم کنید

 7. سلام ممنون از اطلاعاتی که دادید ، میشه بگید چرا تصویری که توی مانیتور هست بالاتر از حد معمول هستش ، یعنی خطی که باید پایین تصویر باشه وسط تصویر قرار داره ، ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. سلام دستگاه ما تصویر را قفل کرد admin پسورد خالی است وقت ok میکنیم در جواب مینویسو این حساب قفل شده است لطفا کمک کنید چه کار کنم درضمن در دسگاه تکمه اسلو وفست و استوپ کدام است

 9. سلام دستگاه من فقل شده است درهر قسمت که بخواهم وارد شوم admin ورمز خالی میاید ومنویسد اینحساب قفل شده است لطفا رانمایی کنید درضمن کلید استوپ اسلو وفست کدام میباشد

 10. با سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم همه دی وی ار ها گذینه preview signal رو دارند؟؟؟؟به مشکلی بر خوردم کسی بلد نیست ممنون میشم جواب بدین

 11. بسیار خوب . من یک سوال داشتم. من در جایی ۳ دوربین AHD و ۳ آداپتور مجزا برای هرکدام متصل کردم. همه چیز به خوبی پیش می رفت تا اینکه هفته قبل برای چند لحظه دوشاخه برق کل تشکیلات رو از پریز کشیدم و یک جاروبرقی رو به اون پریز وصل کردم و بعدش دوباره دوربین ها رو به برق وصل کردم اما از اون روز به بعد تصویر یکی از دوربین ها به کلی رفت. دوتا دوربین دیگه هم به صورتی شده که همزمان باهم تصویر نمیدن. یعنی وقتی برق یکی رو قطع میکنم تصویر اون یکی میاد و وقتی وصل میکنم تصویر این یکی قطع میشه.. تمام اتصالات و آداپتورها رو تست کردم و به تنهایی درست هستند. ولی باهم هم زمان تصویر نمیدن. میشه راهنمایی بفرمائید چه اتفاقی افتاده؟ با تشکر

 12. با سلام
  من نگهبان یک کارگاه ام چند روزه پیش دزد ۳تا
  دوربینهای مداربسته ازداخل جعبه تقسیم قطع کرد
  حالا سیم خروج تصورکه به دی وی ار میاد پاره شده
  باتعمیر سیم های. دوربین روشن میشه و درشب چراغ
  مادون قرمز روشن میشن ولی تصویری رویه مانیتور بدونه DVR نماید مشکل چیه آیا تعمیر میشن
  با تشکر

 13. سلام دی وی ار ۱۶کانال دارم به هیچ وجه مشکل ندارد ولی مانیتور چندساعتی یک بار قطع و وصل میشود ثانیه ای .ولی دی وار همچنان درحال ضبط تصاویر هست هر راهی راهم امتحان کردم نشد

 14. سلام دوربین حفاظتی ک هی نورش کم و زیاد میشه مشکلش از کجا میتونه باشه ؟

 15. سلام میخوام از حالت فول اسکرین دربیام.روی کیبورد f11 رو میزنم esc رو میزنم در نمیا چطور باید دربیام؟

 16. سلام چطور میتونم حالت تصویر و عوض کنم تصویر اولش روی ntcl بود گذاشتم رو pal تصویر سیاه شد

 17. سلام

  من یک دوربین بیسیم دارم که مشکل تصویر دارم وقتی کنار مودم با dvr میزارمش تصویر هیچ مشکلی نداره ولی ۲۰ متر دورتر میزارم تصویر تو هر ۱۰ ثانیه قطع میشه مشکلش چیه ادابتور کنار دوربینه کابل ۱/۵ برای برق که به ادابتور وصله دو متر بیشتر فاصله نداره به نظر شما مشکلش چیه بعد جوری رفته تو مخ

 18. با سلام دستگاه دوربین من هریکی یا دو روز خاموش وروشن میشه میشه راهنمایی کنی ممنون

 19. با عرض سلام و خسته نباشید یه دوربین چهار کانال دارم که کانال چهارش قطع و وصل میشه جای سر فیش ها هم عوض کردم ولی درست نشده میشه یه راهنمایی بکنید ممنون میشم

 20. باسلام وخسته نباشید من تو مغازه ۴عدددوربین دارم که هرکدام یک آداپتور مجزا دارند.انتقال تصویرم هم خوب بود بدون وقفه ولى الان مدت یکى دو ماهه که هروقت با موبایلم میخوام چک کنم همش به صورت عکس عکس میاد باز قطع میشه ١ثانیه وصل میشه دوباره قطع میشه که این مشکل ۴دوربین منه.ممنون میشم راهنماییم کنید.

 21. سلام دی وی به جای نمایش تصویر در هر پنجره قیمت پایین شکل پی که ضرب در روش باشه نمایش میده مشکل از کجاست…….. با تشکر

 22. سلام و خسته نباشید.
  من وقتی کابل مودم رو به دستگاه وصل میکنم برا انتقال تصویر بعد از نیم ساعت زمان دستگاه ۳ ساعت و نیم جلو میره .
  ممنون میشم راهنماییم کنین.به چند نفر هم که تو کار نصب دوربین مدار بسته هستن گفتم سر در نیابردن.

 23. سلام ، وقت شما به خیر

  ببخشید اگه برنامه دی وی آر بالا نیاد مشکل از کدام قسمتها می تواند باشد: آداپتور دی وی آر، هارد یا دی وی آر ؟

  ممنون از راهنمایی های مفید شما

  موفق باشید

 24. سلام من هاردو که وصل می کنم همه چیز هنگ میکنه موس کار نمی کنه وقتی قطع میکنم همه چیز راه میوفته از چی می تونه باشه؟


[top]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.