اصول کلی و اولیه برای طراحی وب سایت :

اصولا طراحی سایت یکی از اقداماتی است که نیازمند بررسی های دقیق و حرفه ای است و هر کسی نمی تواند سایت طراحی کند. در این مقاله می توانید به راحتی اطلاعات کلی و اولیه برای طراحی سایت را مطالعه کنید و به کمک این متن قدم به قدم وبسایت موردنظر خود را ایجاد کنید.

طراحی وب سایت:

آن دسته از افرادی که قصد طراحی یک وبسایت را دارند می بایست در ابتدا به چند سری نکات کلی و اصلی توجه کنید . به عنوان مثال توجه به خواسته و هدف مخاطب برای جستجوی وبسایت شما در موتورهای جستجو مانند گوگل یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت . پس مشخص کردن هدف طراحی سایت و کارایی آن را می توان یکی از مهم ترین هدف و اصول کلی برای شروع کار دانست.

استفاده از platform های مختلف و اصولی برای وبسایت خود یکی دیگر از مواردی است که می بایست بدون شک به آن توجه داشت . انتخاب صحیح platform در طراحی سایت بسیار مهم و کلیدی است . با طراحی platform های متفاوت می توانید به راحتی مخاطب را در وبسایت خود نگه داشته و وی را برای بازدید بیش تر وبسایت خود ترغیب کنید.

به طور کل این نکته ی مهم را نباید فراموش کرد که طراحان وبسایت می بایست از استراتژیِ های متنوعی برای نزدیک نگه داشتن بخش های متفاوت یک وبسایت به یکدیگر استفاده کنند . از این قبیل استراتژی ها می توان به مرتبط کردن صفحه ی اصلی، محتوی کلی ، دورنما یا همان background کلی وبسایت ، سایدبار و Navigation به یک دیگر استفاده کرد. این موارد از قبیل نکات مهم برای طراحی وبسایت می باشد و افرادی که قصد شروع کار در این زمینه دارند می بایست این نکات را در طراحی خود حتما لحاظ کنند . این موارد کمک بسیار زیادی در بهتر شدن فرایند طراحی سایت می کند .

جدا از چگونگی و آگاهی از اقدامات لازم برای طراحی سایت، می بایست مواردی مانند نزدیک کردن صفحات سایت خود از نظر محتوا و کاربرد به یک دیگر و اجرا کردن این نکات اصولی را حتما رعایت کنید.

هنگامی که می خواهید وبسایت طراحی کنید اصلی ترین موضوعی که می بایست به آن توجه کنید، مخاطب است؛ حتی مخاطبانی که دانش کافی از دنیای تکنولوژی ندارند. به طور کل مخاطب می بایست با محتوی موجود در وبسایت شما ارتباط برقرار کرده و نیازهای خود را در این زمینه حل کند. اصول کلی طراحی سایت رفع نیاز مخاطب است. مواردی که برای استفاده ی بهتر مخاطبان باید در طراحی سایت به کار برده شود عبارتند از:

  • همه گیر بودن و بیان ساده ی مطالب
  • وجود منو برای محتویات یک سایت
  • استفاده از لینک های داخلی در طراحی سایت

این موارد به طور کلی می توانند گزینه ی مناسبی برای افرادی باشند که اطلاعات کافی درباره ی سایت نداشته و قصد بررسی موضوع موردنظر خود را دارند. طراحی سایت نیازمند دقت و هماهنگی کامل بخش های مختلف محتوی و سایت با یک دیگر باشند.

چه مواردی طراحی سایت شما را موفق می کند؟

همان طور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، محتوی و مخاطب از موارد حایز اهمیت برای طراحی سایت به حساب می آیند. افرادی که قصد طراحی سایت دارند در ابتدای کار خود می بایست به این دو مورد توجه داشته و در طراحی سایت خود حتما آن را لحاظ کنند.

از طرفی این نکته را نیز نباید فراموش کرد که صرفا موضوع مخاطب به این معنی نیست که محتوی به شکلی ایجاد شود که فرد تنها نیاز خود را با آن برطرف کند؛ بلکه نحوه ی قرارگیری و محل قرارگیری متن و محتوی موردنظر می بایست به گونه ای باشد که افراد بتوانند به راحتی و به وسیله ی گزینه های مختلف مانند نقشه ی کلی سایت، اطلاعات موردنظر خود را پیدا کرده و از آن استفاده کنند.

دلیل اهمیت صفحه آرایی(layout) در طراحی وب سایت چیست؟

همان طور که برای همه واضح است، روزانه میلیون ها نفر در سرتاسر جهان به وسیله ی ابزارهای مختلفی از سایت های مورد نیاز خود بازدید می کنند. از این ابزارها می توان به تلفن های هوشمند، کامپیوترهای خانگی، لپ تاپ، تبلت و . . . اشاره کرد. همین موضوع باعث شده است تا افرادی که طراحی سایت انجام می دهند، اقداماتی را در دستور کار خود قرار دهند تا تمامی افراد با وسایل ارتباطی متنوع خود به طور یکسان و مناسب از وبسایت دیدن کنند و از موضوعی که جست و جو کرده اند اطلاعات لازم را به دست آورند.

مطالعات بینایی سنجی در آمریکا ثابت کرده است که افراد برای بازدید از یک وبسایت به طور کل صفحه ی کلی را در ابتدا از بالا به پایین و چپ به راست مطالعه می کنند. همین موضوع باعث می شود تا افراد خبره در زمینه ی طراحی سایت این قبیل نکات را در طراحی سایت خود لحاظ کنند و مطابق با نیاز مخاطب خود وبسایت را طراحی کنند. به همین دلیل مطالب کلی و اساسی یک وبسایت می بایست مانند یک روزنامه از بالا به پایین چیده شده و مخاطب با نگاه کلی به صفحه ی اصلی وبسایت از موضوعات اصلی  مهم وبسایت باخبر شود تا بتواند نیازهای خود را در اسرع وقت رفع کند.

 رعایت این موارد به طور کل باعث می شود تا بسیاری از افراد کاملا از وبسایت راضی بوده، از سایت مجددا بازدید کرده و یا سایت مربوطه را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند. این موضوع رو البته نباید فراموش کرد که استفاده از ابزارهای بیان شده در ابتدای مقاله یکی از موارد مهم و کلیدی در طراحی تخصصی سایت به حساب می آید به طوری که افراد طراح در زمینه ی سایت آن را در طراحی خود لحاظ کنند.

چه کاری باید انجام داد تا دورنمای مناسبی در طراحی وب سایت خود داشته باشیم؟

به طور کل اصلی ترین هدفی که فرد طراح در زمینه ی طراحی یک سایت باید درنظر داشته باشد بحث مخاطب و استفاده ی او از سایت است. فردی که طراحی سایت انجام می دهد باید این نکته را مد نظر داشته باشد که سایت به شکلی طراحی شود تا افراد تازه کار در دنیای مجازی نیز بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. سایت های بزرگ جهانی مانند آمازون سایت خود را به گونه ای طراحی کرده اند که افراد به راحت ترین شکل ممکن از سایت استفاده کنند؛ همین موضوع باعث موفقیت آن ها شده است.

منبع : طراحی یک سایت

مترجم: جواد محمدی